Rola i funkcje tłuszczy w pożywieniu

0
1558

Lipidy są głównym składnikiem pożywienia który decyduję i wartości energetycznej posiłków. Ze spalania 1g tłuszczu organizm otrzymuje 9 kcal (to ponad dwukrotnie więcej niż z białek czy węglowodanów). Warto zaznaczyć iż nienasycone kwasy tłuszczowe pełnią funkcję zarówno budulcową jak i energetyczną a kwasy nasycone służą niemal wyłącznie jako zapasowe źródło energii.

            Ważną rolą tłuszczy jest ochrona nerek i narządów oraz utrzymanie ich w odpowiedniej pozycji. Wpływają również na układ krążenia i stan paznokci i włosów. Lipidy są nośnikiem witamin w nich rozpuszczalnych( A, D, E, K), a także nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Służą również jako wypełniacz w żołądku hamując czynność wydzielniczą i ruchową żołądka przez co dłużej nie czujemy głodu. Pomagają trawić białko.

            NNKT muszą być dostarczone z zewnątrz gdyż nie mogą być syntetyzowane przez organizm. Mamy dwa rodzaje kwasów NNKT kwas linolowy n-6 i kwas linolowy n-3.Głównym źródłem NNKT n-6 są oleje roślinne i margaryny a NNKT n-3 oleje z ryb, olej sojowy i rzepakowy. Kwasy te są składnikiem błon komórkowych, odgrywają bardzo ważną rolę transporcie i metabolizmie cholesterolu  obniżają jego zawartość we krwi a co za tym idzie przeciwdziała miażdżycy. ( „ Przemiana lipidów i jej udział w utrzymywaniu homestazy, [w:] Biochemia kliniczna w praktyce lekarskiej”, PZWL, Warszawa 1983, Malkiewicz B.)

            Zapotrzebowanie człowieka na lipidy zależy od wielu czynników między innymi wieku, płci, stanu fizjologicznego a w szczególności od aktywności fizycznej. Obecne normy w Polsce określają zaleca spożycie lipidów na poziomie 25-33% ilości energii dziennej racji pokarmowej dla osoby dorosłej, czyli organizm człowieka potrzebuje około 60-100g tłuszczu na dobę. Powinien pochodzić z róznych źródeł, ale NNKT nie powinno być poniżej poziomu 10 i nie więcej niż 500 mg cholesterolu. Osoby starsze oraz dzieci nie powinny spożywać nadmiernej ilości tłuszczy z racji tego, że chamuje łaknienie oraz obciąża wątrobę. Osoby które mają wysoką aktywność fizyczną oraz ciężko pracujące powinny przyjmować większe ilości tłuszczy. Najważniejszym obecnie wskąźniekiem  żywieniowym jest takie dobranie tłuszczów w pożywieniu, aby stosunek kwasów tłuszczowych nasyconych do jedno- i wielo- nasyconych wynosił 1:1:1. ( „ Normy żywienia człowieka”, Mirosław Jarosz, Barbara Bułhak-Jahemczyk, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ