Suplementy i odżywki w sporcie

0
2150

Wspomaganie procesu treningowego i sprawności fizycznej w sporcie następuje przez stosowanie odpowiedniego żywienia, stosowanie odżywek i suplementów odpowiednio dobranych tak, aby wraz ze wzrostem wydatku energetycznego równolegle zwiększać ilość pożywienia, lecz w określonych granicach. Powyżej tego poziomy organizm sportowca nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować, dlatego też stało się koniecznością stosowanie odżywek które maja małą objętość i niewielkie obciążenie składnikami balastowymi, dostarczają najwięcej składników pokarmowych. („Żywienie w treningu i walce sportowej”, Irena Celejowa, Centralny Ośrodek Sportu, Warszawa 20010)

W ostatnich latach rynek suplementów zaczął się powiększać. Zaczęto produkować różnorodne odżywki, które powinny wspomagać sportowca w okresie treningów i zawodów. Powinno to być ściśle zaplanowane z określeniem odpowiedniej dawki i rodzaju suplementu, ponieważ stosowanie zbyt dużych dawek może przynieść negatywne skutki. Ma ona służyć:

– zapewnienie wszystkich substancji do syntezy białka

– zapewnienie optymalnego poziomu substratów energetycznych

– usprawnienie procesów odpowiedzialnych za utrzymanie homeostazy spoczynkowej

– zapewnienie niezbędnej ilości substancji biorących udział w metaboliźmie wysiłkowym

(Popinigis J.”Zasady i strategia wspomagania dietetycznego”.[w:] Doping a dozwolone wspomaganie treningu sportowego. Warszawa 1998)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ