Szkodliwość sterydów

0
989

Każdy silny lek, w tym przypadku hormon steroidowy lub jego pochodna powoduje szeroki wpływa na organizm, zarówno na poziomie makro jak i mikro. Układ hormonalny jest u zdrowego osobnika wysoce zorganizowany, a jego składowe są ze sobą silnie powiązane rozmaitymi zależnościami. Wystarczy pomyśleć sobie wielkie skrzyżowanie z setką świateł, kiedy jedno zacznie szwankować powstanie wielki mętlik, nawet pomimo tego ze inne działają prawidłowo.

Szkodliwość w dopingu jest potęgowana znacznymi dawkami przekraczającymi kilkakrotnie dawki używane w lecznictwie, co poza rozregulowaniem układu hormonalnego ma też bezpośredni wpływ na działające komórki-tkanki-organy.

Na największe powikłania narażeni są nie w pełni rozwinięte osobniki. Przyjmowane w tym okresie androgeny będą powodowały przedwczesne dojrzewanie, częstokroć przed całkowitym ukończeniem procesów, które wymagają braku androgenów. Może dojść do zamykania nasad kości długich, a co za tym idzie zahamowanie wzrostu, niedorozwój serca oraz trwałe zwichrowanie układu endokrynnego.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ