Trenuj tak, żebyś potem nie płakał!

0
948

Trenując na siłowni warto wiedzieć jak chronić swój organizm przed przetrenowaniem i kontuzjami, które nie tylko zniechęcą nas do aktywności, ale mogą spowodować niekorzystne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Pamiętaj, że najważniejsze jest przeprowadzenie odpowiedniej rozgrzewki. To niezwykle ważny element każdego treningu. Można powiedzieć, że bez niego nie wolno uprawiać żadnej aktywności sportowej. Właściwie przeprowadzona rozgrzewka to gwarancja bezpiecznego treningu. Właśnie w trakcie rozgrzewki mięśnie przygotowują się do wysiłku, zwiększając tym samym możliwość znoszenia obciążeń. Podczas rozgrzewki krew dopływa do mięśni i tym samym poprawia ich elastyczność i napięcie. Prawidłowo przeprowadzona rozgrzewka przyczynia się do intensywniejszego treningu.

Nie stosuj stretchingu przed wysiłkiem. Dowiedziono bowiem, że stretching przed wysiłkiem może zwiększać ryzyko naciągnięcia mięśnia. Stretching polega na napięciu mięśni przez kilkanaście sekund, co powoduje ograniczenie aktywności receptorów rejestrujących stopień rozciągnięcia, a następnie rozciągnięcia mięśnia. Dzięki temu, że receptory są przygaszone możemy bardziej wydłużyć mięsień. Jest to korzystne, gdyż poprawia naszą gibkość. Jednak wygaszenie receptorów rozciągania może zwiększyć ryzyko kontuzji.

Po wykonaniu prawidłowej rozgrzewki nie powinieneś od razu wykonywać pierwszej serii z zwiększymobciążeniem. Przed każdą serią dobrze jest wykonanie jednej serii z mniejszym obciążeniem, ale za to większa ilością powtórzeń. Dzięki temu programujemy nasz układ nerwowy do przeprowadzenia prawidłowego ruchu. Upewniamy się również czy w kolejenj serii możemy zastosować większe obciążenie. Ma to bardzo duże znaczenie w przypadku powrotu do treningu po przerwie, spowodowanej na przykład chorobą. Wykonywanieserii rozgrywkowych przed właściwymi powoduje przygotowanie mięśni is stawów do większych obciążeń.

Podczas ćwiczeń należy pamiętać o prawidłowym oddychaniu. Prawidłowe oddychanie może zwiększyć ilość serii i poprawić stabilizację kręgosłupa. Wydech ułatwia wykonywanie ruchu oddalania obciążenia od ciała. Wdech natomiast ułatwia przyciąganie obciążenia. Oddychać należy powoli i miarowo. Nie łap powietrza i nie wstrzymuj go w trakcie serii.

 

Podczas ćwiczeń kontroluj obciążenie. Nigdy nie możesz być pewien swoich możliwości, umiejętności i koordynacji. Każdą serię zaczynaj nie w momencie pierwszego powtórzenia, ale jeszcze zanim sięgniesz by zdjąć sztangielkę ze stojaka lub podczas jej odkładania.

Trenując na siłowni należy zwrócić uwagę na stabilizację kręgosłupa. Trening siłowy wpływa korzystnie na rozwój dużych grup mięśniowych, ale przyczynia się do zaniku mięśni głębokich stabilizujących kręgosłup. Warto więc po treningu siłowym choć chwilę poćwiczyć na piłkach. Taki trening nie wyrzeźbi twojej sylwetki,ale na przestrzeni lat wpłynie pozytywnie na zdrowie twojego kręgosłupa.

Mimo że na siłowni nie raz zobaczysz kogoś z pasem ciężarowym, nie stosuj go! Na pewno nie uchroni Cię przed kontuzją! Pas ciężarowy regularnie stosowany może być przyczyną kontuzji kręgosłupa. Zakładając pas staje się on zamiennikiem mięśnia poprzecznego, który nie musi się dłużej napinać, by spiąć talię. Psa używaj tylko wówczas, gdy chcesz pobić swój rekord w przysiadzie lub martwym ciągu.
W trakcie wykonywania każdego ćwiczenia zwracaj uwagę na prawidłową postawę. Naturalne ustawienie ciała zabezpiecza nas przed kontuzją oraz zwiększa naszą siłę i koordynację. Dlatego też ćwicząc każdą serię zacznij od przybrania prawidłowej pozycji.

Unikaj:

  • wysuwania jednej nogi podczas ćwiczeń wykonywanych na stojąco;
  • garbienia się podczas ćwiczeń w pozycjach stojących i siedzących;
  • nie napinania mięśni dolnych;
  • pochylania i przekrzywiania tułowia podczas unoszenia ciężaru.

Korzystaj z rad starszych kolegów, poproś ich o radę, a napewno Ci z chęcią pomogą. Siłownia jest jak rodzina. Każdy sobie pomaga, w miarę możliwości.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ