Jak wpływa trening na układ krążenia i na nasze serce?

0
1110

Aktywności fizyczna

Systematyczne wykonywanie ćwiczeń fizycznych stanowi najbardziej skuteczny sposób na zapobiegnięcie i zniwelowanie skutków chorób cywilizacyjnych. Regularnaaktywność fizyczna powinna na stałe zagościć w planie dnia współczesnego człowieka. Pozytywne efekty w profilaktyce i leczeniu chorób cywilizacyjnych przynosi systematyczne wykonywanie ćwiczeń wytrzymałościowych, a więc popularne treningi kardio. Ten rodzaj treningów powinniśmy stosować wszyscy chcąc zapobiec chorobie niedokrwiennej serca.

 

Dlaczego trening wytrzymałościowy?

Właśnie ten rodzaj ćwiczeń wywołuje największe zmiany w układzie krążenia ludzkiego organizmu. Nie tylko pozwalają one zapobiec wielu chorobom układu krążenia, ale również poprawią komfort życia osób z chorobą niedokrwienną serca, a także zmniejszają w ich przypadku ryzyko śmierci.

 

Trening wytrzymałościowy a serce

Pod wpływem systematycznego wykonywania treningów wytrzymałościowych dochodzi w sercu do wielu ciekawych zmian. Najważniejszą z nich jest obniżenie tętna, a więc ilości skurczów serca na minutę. Następną zmianą, ściśle powiązaną ze wspomnianym wyżej tętnem, jest zwiększenie objętości wyrzutowej serca – ilości krwi „wypompowywanej” w czasie jednego skurczu serca. Pozwala to, mimo zmniejszenia częstotliwości skurczów serca (tętna), na zachowanie takiej samej objętości minutowej serca (ilości krwi „wypompowywanej” przez serce w ciągu minuty). Zmniejszenie tętna sprawia, iż serce charakteryzuje się mniejszym zapotrzebowaniem na tlen. Ta zmiana adaptacyjna jest bardzo pożądana u osób z chorobą niedokrwiennąserca, gdyż dzięki niej mniej tlenu musi zostać dostarczone do serca przez częściowa zapchane żyły wieńcowe.

 

Trening wytrzymałościowy a układ krążenia

Do pozostałych zmian, do których dochodzi w układzie krążenia pod wpływem systematycznego wykonywania ćwiczeń wytrzymałościowych, jest obniżenie ciśnieniatętniczego, zarówno skurczowego, jak i rozkurczowego, a także zwiększenie różnicy tętniczo-żylnej w zawartości tlenu, co jest przejawem lepszego wychwytywania przez komórki tlenu z krwi. Systematyczne wykonywanie treningów wytrzymałościowych prowadzi również dozmniejszenia oporu obwodowego, co ułatwia przepływ krwi przez naczynia krwionośne.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ