Zakwasy?

0
9215

Dużo osób  kojarzy intensywny wysiłek fizyczny z bólem, który następuje dnia kolejnego. Ból ten często błędnie nazywamy zakwasami i twierdzimy, że jest on związany z kwasem mlekowym, który pojawia się w mięśniach podczas wysiłku fizycznego.

Glukoza jest głównym paliwem napędzającym mięśnie. Podczas wysiłku fizycznego następują procesy spalania (utleniania) tego związku, aby otrzymać energię. Jednym z produktów tej reakcji jest kwas mlekowy, który jest także substancją szkodliwą dla organizmu. Podczas wysiłku tlenowego (na przykład bieganie) tenże kwas szybko zostaje przekształcony do kwasu cytrynowego, który w dalszej reakcji utleniania przekształcany jest do wody i dwutlenku węgla (cykl kwasu cytrynowego).

W warunkach beztlenowych, czyli takie jakie panują podczas treningu siłowego występuje deficyt tlenu. Kwas mlekowy gromadzony jest w mięśniach – to z tego powodu doświadczamy bólu podczas wykonywania intensywnego wysiłku (ciężka seria).Ten efekt nazywa się zakwasami. Kwas mlekowy kolejno odprowadzony jest układem krwionośnym do wątroby, gdzie przetwarzany jest ponownie do glukozy. Proces ten trwa do kilkudziesięciu minut po zakończonym wysiłku.

Jako ciekawostkę można dodać, że kwas mlekowy jest czynnikiem wabiącym komary.

Ból, który zaczyna dolegać po około 24h po treningu nazywa się opóźnioną bolesnością mięśni. Za przyczynę bólu podaje się mikrouszkodzenia włókien mięśniowych, które powstały w trakcie wysiłku. Mięsień bardziej podatny jest na uszkodzenia podczas rozciągania pod wpływem obciążenia. Z tego powodu tworzy się w mięśniu stan zapalny, który jest naturalny mechanizmem regeneracyjnym. Ból ten może utrzymywać się nawet 5-6 dni w zależności od intensywności treningu i adaptacji do niego.

Ból, który występuje po treningu nie ma nic wspólnego z procesami metabolicznymi zachodzącymi w ciele. Prawdziwe zakwasy odczuwane są w trakcie wykonywanego wysiłku, dlatego należy przestać błędnie mylić te pojęcia.

Bóle te można zmniejszyć na wiele różnych sposobów. Masaże, lodowate kąpiele, czy kąpiele solankowe, mieszane natryski ciepłej i zimnej wody, czy za pomocą wielu innych metod przyśpieszających regeneracje.

Jeżeli zaczynasz dopiero swoją przygodę z siłownią, musisz się liczyć, że będą one dolegały. Z czasem mięśnie się zaadaptują, tak samo jak układ nerwowy i będą one mniejsze.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ