Błonnik a nasze zdrowie

0
1123

Błonnik stanowi znaczną część naszego pożywienia gdyż znajduję się praktycznie we wszystkich pokarmach pochodzenia roślinnego, takich jak owoce, warzywa, zboża i ich przetwory. Są to celulozowe włókna roślinne czyli niestrawne części roślin. Nasz organizm nie posiada enzymów które by trawiły celulozę, czyli nie jest on wchłaniany do krwiobiegu w postaci przetworzonej glukozy, nie znaczy to jednak, że jest to składnik bezwartościowy.

Dietetycy w ostatnich latach coraz częściej poświęcali czas i uwagę błonnikowi. Wiemy stąd, że ma on ogromne znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia, a zwłaszcza dla zdrowia naszego układu pokarmowego. Odpowiada on przede wszystkim za pracę jelit, zmniejsza łaknienie (szczególnie ważne w diecie osób dbających o linie) i jest najskuteczniejszym naturalnym środkiem przeciwdziałającym zaparciom. Błonnik służy również za pokarm bakteriom jelitowym, co za tym idzie ułatwiają jego eliminację. Mikroflora jelit jest dla nas bardzo ważna gdyż wzmacnia odporność naszego organizmu, dlatego też po antybiotykoterapii powinniśmy spożywać produkty z dużą ilością bakterii pro biotycznych takich jak jogurty, kefiry, maślanki.

Zawartość błonnika w diecie zależy od stopnia przetworzenia danego produktu. Im bardziej oczyszczony tym mniejsza zawartość błonnika. Szczególnie jest to widoczne przy płatkach owsianych czy mące, dlatego też starajmy się spożywać chleb pełnoziarnisty zbożowy( czyli z mąki mielonej razem z otrębami), a nie biały z oczyszczonej mąki.

Spożywanie błonnika pozwala uniknąć wiele chorób związanej z pasażem jelitowym takich jak: miażdżyca, otyłość, kamica wątrobowa, zapalenie wyrostka robaczkowego, niektóre postacie raka okrężnicy i odbytnicy, uchyłkowość jelit czy hemoroidy. Ponadto przyczynia się do zmniejszenia stężenia cholesterolu we krwi. Ogranicza wchłanianie substancji toksycznych takich, oraz tłuszczy. Obniża poziom glukozy we krwi. Spożywanie błonika w nadmiarze może sprzyjać niedoborom składników mineralnych oraz powodować biegunki. ( „Rola żywności żywienia w profilaktyce i terapii chorób człowieka” Jan Fiedurek, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2007)

Zalecane spożycie błonnika w dziennej diecie wg. ekspertów stanów zjednoczonych wynosi średnio 38g/dzień dla mężczyzn i 25g/dzień dla kobiet. W Polsce wynika wg. badań Szponera że spożycie błonnika pokarmowego w diecie wynosi kolejno 25-34g/dzień u mężczyzn i 19,4-20g/dzień u kobiet, jednocześnie zwrócił uwagę, że mężczyźni po 60 roku życie spożywają znacznie mniej błonnika niż w wieku 20-30 lat. Najwięcej błonnika w diecie mają wegetarianie, wg. badań Traczyk i Ziemlańskiego wynosiła aż 60g/osobę/dobę.

Reasumując, zgodnie z normami i przeprowadzonymi badaniami, w Polsce w naszej diecie brakuje błonnika. Przy diecie 1000 kcal powinno wynosić ok. 12g błonnika /osobe/dobę a jest obecnie ok. 8g. ( „ Normy żywienia człowieka”, Mirosław Jarosz, Barbara Bułhak-Jahemczyk, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ